Har ni kimono som inte har haft sina dagar ute? Japanska föreningen kommer att medverka evenemang Luoyang Market på Östasiatiska museet den 12:e september 2015. Marknaden är att fira öppningen av museets nya utställning “Staden vid Sidenväg” i Bergsrummet, och har utställare från olika länder vid Sidenväg.
Japanska föreningen med sin nystartade klubb “Kosode-klubb” erbjuder er att hjälpa klä i kimono för dagen.
PS Vi har inte kimono för provningen, ni tar med egna kimono. Det kommer också att finnas en kimono butik på plats för dem som vill ta chansen att köpa och sedan komma förbi föreningens tält!
I marknaden finns bl.a.: matförsäljare från Japan (Cafe Kikusen’s fina bento), Fillipinerna, Thailand, Afganistan m.m., utställare med andrahand manga- och anime böcker, kimono, antik möbler m.m, samt Qigong, Taichi prova-på och dansföreställningar. Även kinesisk frukost mellan 09-0930 av Kung Fu Saturdays med färska soya-mjölk och bullar.
Kom gärna förbi Skeppsholmen nu på lördag den 12:e september. Evenemangets öppettid är kl.11-16, Japanska föreningen med Kosode-klubb medlemmar är på plats.
Matcha grönt-te serveringen startar dock efter lunchtid, dvs från kl.13.
Luoyang Marknad på Östasiatiska museets hemsida:
Facebook evenemang: Luoyang Market
Med Vänliga Hälsningar
Styrelse
Japanska föreningen i Stockholm

