Japanska föreningens kokbok KAMADO, gratis utgåva till 2018 medlemmar!

Till 2018 JFS medlemmar,

Förra året, till 150års jubileumsfirandet av diplomatiska relationer mellan Sverige och Japan, kom Japanska föreningens egen kokbok ”KAMADO” i form och tryck. Kokboken är en receptsamling på både japanska och svenska, och har högt designelement med det traditionella japanska bokbinderiet Wa-toji.

Det har varit en lång resa från […]

Läs mer »

Den tjugonionde workshopen i KOSODEclub

Förra gången handlade det om hur man anpassar kimonon till den kroppsform som man själv har. Den här gången går vi igenom hur du kan hjälpa andra att bära Kimono. Ta med dig Kimono, Obi och små saker som behövs – om du har (Obi-makura, Obi-jime, Obi-age, Obi-ita). Välkommen att bara titta på, även för […]

Läs mer »

Kallelse till ordinarie årsmöte i Japanska Föreningen i Stockholm 2019

Motioner och fullmakter för årsmötet ska skickas till JFS, Stora Nygatan 5, 111 27 Stockholm eller via email: japanskaforeningen@gmail.com Motioner ska vara föreningen tillhanda senast den 13 mars och fullmakter senast den 16 mars FULLMAKT2019 Dag och Tid : 2019 03 23 (lördag) 12:00- Plats: ABF Stockholm (Sveavägen 41 Stockholm) DAGORDNING: 1. Årsmötets öppnande. […]

Läs mer »

Let’s play Shogi!

Hej, alla! Det var bara för två veckor sedan när vi hade shogi kväll sist, men jag ville att shogi skulle vara med i sportlov också, för att schack kallas för ”idrott för hjärnan”. Vi ska ha shogi träff på följande datum. 1:a mars Tid: från 17:30 till 19:30 Lokal: Dynamo, Södermannagatan 38, Stockholm Rummet […]

Läs mer »

Språkcafé (pub) på japanska

Hej! Japanska Föreningen i Stockholm håller i språkcafé (pub) för Japanälskare och japaner i Sverige där vi pratar om lite vad som helst i gott sällskap. Den här gången ska det hållas på Makoto Bento. Det är cirka 5 minuters gångavstånd från tunnelbanestationen Rådmansgatan. Adressen är Drottninggatan 108, 113 60 Stockholm. Föranmälan behövs och skickas […]

Läs mer »

Hinamatsuri

Hinamatsuri is a traditional Japanese event in March to celebrate girls’ health and prosperity, with dolls of a male and a female couple in traditional Japanese clothes.

This time, we will make our own dolls with materials available in Sweden. Join the event to celebrate with all the children!

Date and Time: […]

Läs mer »

2/15(Fre)17:30 Let’s play Shogi!

Hej, alla! Vi ska ha shogi träff på följande datum. 15:e februari Tid: från 17:30 till 19:30 Lokal: Dynamo, Södermannagatan 38, Stockholm Rummet ”Verkstan” Det krävs ingen anmälning, avgift eller inget medlemskapet i JFS.

Följande datum är planerade Shogikväll i vårterminen. Om det kommer någon ändring i datum eller tid då ska jag […]

Läs mer »

Den 28:e workshopen i KOSODEclub

Traditionellt så är Kimono ett plagg som alltid var ”haute couture” – måttbeställd – för just den person som skulle bära kimonon. Nuförtiden kan man köpa begagnade Kimono i andrahandsbutiker.

En kimono som man köper i andra hand, ärver eller får som gåva passar kanske inte precis – den är för […]

Läs mer »

Japanska Nyår Kulturfest 2019

Nu har vi fått anmälan som är max antal tillåtna deltagare enligt lokalens regler, och fr.o.m. nu kan vi bara ta emot anmälan på väntelistan då vi fortfarande inväntar några inbetalningarna. Om ni vill anmäla er på väntelistan, vänligen notera att bara personer som har fått plats får svar från oss på lördag förmiddag, då […]

Läs mer »

JFS e-post utskick till medlemmar   

Vi vill informera er att vi kommer att förnya nyhetsbrev medlemslistan till årets lista efter detta meddelande, dvs ni som ännu inte betalt 2019 medlemsavgifter kommer inte att få mailutskick framöver.

Vänligen kontakta oss på japanskaforeningen@gmail.com om ni inte får mail från oss efter detta meddelande trots ni har betalt avgiften. Vi informerar om våra […]

Läs mer »

Kalender

mars 2019
M T O T F L S
« feb    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Räknare

Online: 1
Dag: 8
Vecka: 71
Totalt: 203328

Flag counter

Flag Counter