Kallelse till ordinarie årsmöte i Japanska Föreningen i Stockholm 2021

Kallelse till årsstämman för Japanska Föreningen i Stockholm genom Internet

På grund av spridningen av COVID-19 och restriktion från FHM, kommer årsstämman för japanska föreningen (27/03/2021) att genomföras via mail. Det sker genom att medlemmarna godkänner dagordningen och förslagen i dagordningen genom e-mejl. Medlemmarna kan svara från den dag detta mejl anländer och fram till den 15 april. Anmälan om motion till årsmötet senast den 17 mars o  fullmakt den 20 mars till JFS.

Dagordningen framgår av bifogat dokument.

 

Godkännande av styrelsens verksamhetsberättelse och resultatrapport.

Godkännande av revisionsberättelse.

Fråga om ansvarsfrihet för styrelsen.

Verksamhetsplanering, fastställande av budget för påbörjat verksamhetsår och årsavgiften på 250kr.

Val av föreningens styrelseledamöter och suppleanter.

Val av revisorer.

Val av ledamöter i valberedningen.

a. Sammankallande

b. Övriga i valberedningen

Fastställande av firmatecknare och rätten att ta ut värdeförsändelse.

 

Begäran om aktivitetsplan 2021

På grund av Covid-19 förväntas de årliga evenemangen som planeras från våren kan avbrytas eller skjutas upp på grund av spridningsläget i framtiden. Som Japanska föreningen är vår avsikt att utforska nya möjligheterna att tillhandahålla nya former av aktiviteter. Tack för att ni förstår.

 

Förslag från valberedningen till val av styrelsemedlemmar på årsstämman 2021

 Valberedningen föreslår följande kandidater till styrelsen år 2021:

 Ledamöter  (mandatperiod: 2 år)

             Ordförande: Keiko Sampei                Andra år 

             Sekreterare:  Momoko Gadelius         Andra år

             Kassör: Yuko Moriyama             Andra år

Övriga ledamöter (mandatperiod: 2 år)  

              Kuniko Ishii                         Andra år
Michiko Imai                         Andra år
Subaru Kagawa                     Andra år
    Frithiof Hellgren                     Andra år

  Suppleanter (mandatperiod: 1 år)

              Ikumi Eto 

            Yukari Ino

Revisor (mandatperiod: 1 år)

         Navaratam Navarayacumaran  

         Per-Arne Fors

Valberedningen (mandatperiod: 1 år)

          Sammankallande: Norio Torimoto 

Övriga i valberedningen (mandatperiod: 1 år)

           Hisayo Oki 

           Yoko Kaneko

Du svarar genom att skicka mejl till adressen japanskaforeningen@gmail.com. Om du inte godkänner dagordning eller förslag i den, ange gärna orsaken till samma mejl-adress. Medlemmar som inte svarar betraktas som att de godkänt. Om majoriteten godkänner, anses nuvarande styrelse vara ansvarsfri och nya styrelsen tar över ansvaret. Har du frågor om dagordning, förslag eller detta förvarande för årsstämman, kan du mejla till samma adress. Vi hoppas medlemmarna förstå att detta är en årsstämma i en nödsituation och därför inte följer det vanliga formatet.    

Styrelsen 

Comments are closed.

Kalender

2021年3月
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Räknare

Online: 1
Dag: 11
Vecka: 414
Totalt: 262509

Flag counter

Flag Counter